Naše tělo stále čelí invazi patogenů (viry, bakterie, mikroby, parazité) z vnějšího prostředí. Imunita je funkce těla, která se podílí na zajištění homeostázy, stálost a rovnováhu vnitřního prostředí a vytváří odolnost proti vniknutí vnějších činitelů.
Trávicí trakt tvoří nepostradatelnou část imunitního systému. Až 70 % imunitních buněk je právě ve střevech. V trávicí soustavě najdeme i ty špatné bakterie, které střevo taktéž osidlují a žijí tu v určité symbióze. Problém nastává, pokud se nějakou nerovnováhou, jako je právě oslabení imunity, dostanou do převahy a spouští autoimunitní reakce a nemoci.
Mrkněte na podcast od Petra Havlíčka a Jirky Vacka o imunitě.
Z jídelníčku bychom měli vyřadit průmyslově ultra zpracované potraviny, potraviny které obsahují velké množství soli a koření. V jídelníčku by mělo být více čerstvých a probiotických potravin jako jsou jogurty, zákysy, fermentovaná zelenina nebo kombucha. Dopřejte si pravidelně dávku ovoce a zeleniny, protože jsou bohaté na vlákninu, která je pro správnou funkci střev optimální.
Doplňky stravy pro podporu trávení:
Probiotika jsou prospěšná, protože ovlivňují správnou funkci trávicího systému, zvyšují odolnost organismu, ovlivňují syntézu některých vitamínů, vápníku a hořčíku a další. Probiotika jsou používána jako prevence i jako součást doplňkové léčby.
Není od věci jednou za čas a obzvlášť v přechodném období podpořit střevní kulturu i z venčí. Vyzkoušejte probiotika. v těchto je zastoupeno 16 probiotických kmenů, 4 kmeny bifidobakterií a 11 kmenů laktobacilů.
Pokud chcete doplnit vlákninu, doporučujeme veganský nápoj, který se skládá z 5 různých druhů vlákniny a pouze 10 kcal v jedné porci.
Jaké vitamíny brát na imunitu? Suplementaci vitamínů by v dnešní době neměl podceňovat nikdo a obzvlášť pak skupiny jako jsou sportovci, senioři, těhotné a kojící ženy a lidé se sníženou imunitou.
Za nejdůležitější považujeme vitamín D, který tělo získává hlavně ze Slunce. Dalším zdrojem jsou ryby, hovězí maso a vejce. Vitamín D je nejvíce spojovaný s funkcí imunitního systému. V období, kdy nemáte možnost vystavovat pokožku Slunci, by doplňovat vitamín D měla celá rodina.
Vitamin C byl svého času brán jako nejlepší prostředek na imunitu. Jak víme, předběhl ho zmíněný vitamin D3, ale „Céčko“ pořád hraje pro naše zdraví velkou roli a neměli by ho opomíjet hlavně lidé se zvýšenou stresovou zátěží a sportovci, protože přispívá k udržení normální funkce imunitního systému během intenzivního fyzického výkonu a po něm.
Minerály hrají velkou roli při stovkách enzymatických procesech v těle, zejména to je hořčík, zinek a selen.
Hořčík (magnesium) přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání, k elektrolytické rovnováze, k normální psychické činnosti, podílí se na procesu dělení buněk, syntéze bílkovin a dalších věcech, bez kterých by náš organismus nemohl fungovat. Přesto si jej lidí spojují je s křečí ve svalech, kdy tělo dává jeden z posledních impulzů, že má hořčíku opravdu málo.
Hořčík bisglycinát má vstřebatelnost a využitelnost o cca 80 % vyšší než jiné formy. Každá kapsle obsahuje navíc denní dávku vitamínu B6, který je nezbytný pro optimální využití hořčíku.
Zinek se podílí na procesu dělení buněk a chrání je před oxidativním stresem. Zinek přispívá ke správné funkci imunitního systému a také podporuje produkci imunitních buněk.
Rybí tuk na lžíci si z dětství určitě jistě někdo vybavuje. Už tehdy se vědělo, že omega 3 mastné kyseliny (APE a DHA) mají pozitivní vliv na podporu imunity, zdraví kardiovaskulárního systému, mozku i psychiky a v neposlední řadě jsou omega 3 protizánětlivé.
Na naší imunitě se podepisuje fyzická i psychická únava. Tělo umí dát najevo vyčerpání a nezáleží jestli to jsou náročné tréninky bez regenerace nebo velké vytížení ve škole nebo v práci. Organismus reaguje vyplavením stresového hormonu kortizolu, kterým je imunitní systém ochromen. Takové situace se často projeví v podobě oslabení imunity, kdy nás skolí úplně obyčejná viróza.
Přírodní látky, které pomáhají organismu přizpůsobovat se a vyrovnávat se s fyzickými, chemickými i biologickými stresory. Pomáhají posilovat obranyschopnost a zlepšovat celkovou vitalitu organismu.
Tak jako u stresové zátěže, tak i při nedostatku spánku dochází k vyšší produkci kortizolu, kdy jeho dlouhodobě vyšší hladina negativně ovlivňuje nejen imunitní systém, ale i regeneraci těla, hubnutí (může docházet i k nárůstu váhy), produkci hormonů a koncentraci na práci. Ideální doba spánku je 7 – 8 hodin. Chcete podpořit spánek? Vyzkoušejte melatonin, gabu nebo 5-HTP, které mají na spánek pozitivní vliv. Vše najdete v kategorii pro kvalitní spánek.
Naše tělo tvoří z 60 % voda a účastní se prakticky každého procesu, který se v těle děje. Dehydratace tělo nejenže oslabuje, ale protože si tělo vodu drží, nemají z těla, jak odcházet odpadní látky.
Multivitamínové doplňky stravy pro podporu imunity:
Nejoblíbenější multivitamín na trhu. Prémiový multivitamín s obsahem bioaktivních forem vitamínů, organicky vázaných minerálů, živých probiotických kultur a rostlinných extraktů.
Nabízí vyváženou směs biologicky dostupných forem vitamínů a minerálů v optimálním poměru a formě tak, aby pokryl zvýšenou potřebu mikroživin zatěžovaného organismu.
Pokud zařadíte do svého života pravidelný pohyb, nejen že to je cesta k dobré náladě, posílení svalů a tvarování těla, ale hlavě trénujete i protizánětlivé mechanismy a obranyschopnost těla. Není žádnou novinkou, že aktivní lidí mají v případě akutní infekce lehčí a kratší průběh onemocnění oproti netrénovaným jedincům, kterým se nemoc často vrací.
✅ Zdravé střevo je základ imunity
✅ Vitamíny na imunitu
✅ Minerály pro posílení imunity
✅ Důležitost Omega 3
✅ Vliv psychiky a stresu
✅ Nepodceňovat spánek
✅ Dostatečně hydratovat
✅ Sport a pohyb k posílení imunity
Mohlo by vás zajímat:
Během přechodným měsíců, přes zimu nebo pokud se dítě začne zapojovat do kolektivu více dětí, je třeba obranyschopnost těla posilovat.
Dosažení cílové váhy, formy nebo režimu je polovina úspěchu. Nejtěžší částí je udržet si dosažené výsledky.