Ashwagandha patří mezi nejmocnější byliny ajurvédské medicíny už 2500 let a traduje se o ní, že má omlazující vlastnosti. Její název je Vitánie snodárná (Withania somnifera) známá jako Ashwagandha (česky Ašvaganga) nebo také Indický ženšen či zimní třešeň.
Ashwagandha se řadí do skupiny adaptogenů*. Podporuje duševní i kognitivní činnost, energii, vitalitu, výdrž, spánek a patří mezi antioxidanty. Je nejčastěji užívána především kvůli své schopností předcházet úzkostem. Ashwagandha může výrazně snížit koncentraci kortizolu (stresového hormonu), který má velký vliv i při hubnutí. V Indii se používá k posílení imunitního systému po nemoci.
Kapsle Ashwagandhy jsou tím nejideálnějším řešením, ale vyrábí se i v tinkturách, které ovšem nemají takovou koncentraci. Dávkování záleží na koncetraci kapsle. Denní doporučená dávka je 400 – 500 mg denně. Kapsle se musí opravdu dobře zapít. Kořen Ašvagandy má specifickou vůni a po rozpuštění kapsle nemusí být každému úplně příjemná, zapitím dostatečným množství vody se tomu vyvarujete.
Ashwagandhu můžete užívat kdykoliv během dne nejlépe s jídlem. Mnoho lidí ze zkušenosti volí její užívání spíše v odpoledních hodinách nebo před spaním.
Balení na 90 dní. Každá kapsle obsahuje 500 mg extraktu Ashwagandhy s vysokým podílem withanolidů. Withanolidy jsou účinné látky s adaptogenními účinky, které přispívají ke zvýšení tolerance na stres a k správné funkci imunitního systému.
Ašvaganda by se měla užívat pravidelně každý den. Někdo doporučuje cyklovat a po 8 týdnech udělat pár týdnů pauzu, ale není to žádné psané pravidlo.
Adaptogeny jsou byliny, které napomáhají tělu v době zvýšeného fyzického i psychického stresu normalizovat fyziologické procesy a dopomáhají mu ke správné adaptaci a zvyšují fyzickou i duševní vytrvalost. Jednoduše řečeno, adaptogeny pomáhají tělu udržovat homeostázu tj. stálost vnitřního prostředí v rovnováze. Dnes tyto adaptogenní byliny zaznamenávají velkou slávu, díky stresovým situacím, které prožíváme.
Na toto téma natáčel video Jirka Vacek s lékařem Andrejem Callo video a podcast: ADAPTOGENY | Nejznámější a nejsilnější adaptogeny. Stresové situace v životě. Koncetrace.
Mohlo by vás zajímat:
Hořčík patří k nejvíc deficitním minerálům v našem těle. Hořčík má vliv na snížení míry únavy a vyčerpání, přispívá k elektrolytické rovnováze, normílní činnost svalů a normálná psychycké činnosti.
Trenér Jirka Vacek vám ukáže nejlepší fitness doplňky stravy pro sportovce, ale i nesportující část populace. Jedná se o deficitní vitamíny a minerály, které v našem těle chybí. Jak se projevuje jejich nedostatek?
Sleduj nás i na sociálních sítích: