Minulý díl jsme zakončili doporučením potřeby bílkovin pro různé skupiny sportovců. Ale je celá řada situací, které tuto potřebu zvyšují…. Co vše tedy ovlivňuje naší potřebu bílkovin? Veškeré stresové situace: nemoc, užívání léků, chirurgické zákroky, psychické vypětí a …… pohybová aktivita, tedy trénink. A to je právě to, co nás zajímá.
Trénink je stres a stres zvyšuje potřebu bílkovin,protože působí katabolicky – tedy prostřednictvím stresových hormonů ( adrenalin, noradrenalin, kortisol apod. ) odbourává bílkoviny a využívá je jako zdroj energie. Na základě toho může dojít k situaci, takzvanénegativní dusíkové bilanci, kdy organismus ztrácí více dusíkatých látek ( bílkovin ) – močí, potem, stolicí – než jich vytvoří. Jedná se o krajně nepříznivý stav, který může vést k atrofii svalstva. V běžném životě je standardní situací vyrovnaná dusíková bilance, tedy stav kdy ztráty bílkovin a jejich tvorba – anabolismus – jsou v rovnováze. My ovšem potřebujeme docílit pozitivní dusíkovou bilanci, tedy optimálního stavu, kdy je vyšší tvorba bílkovin, než jejich rozpad a tedy převažují anabolické ( výstavbové ) procesy. Výsledek? Tvorba svalové hmoty. Ovšem k tomu, aby mohli být bílkoviny,respektive aminokyseliny přijaté potravou využity pro tvorbu svalové hmoty musí proběhnout…… trávení a vstřebávání bílkovin
Proces, v jehož průběhu dochází v trávicím traktu k štěpení bílkovin ( polypeptidů až makropeptidů ) na elementární složky – aminokyseliny - pomocí trávicích enzymů a v této formě mohou být vstřebány přes střevní stěnu a dostat se do krevního oběhu. Tento proces začíná již v ústní dutině, kde dochází k rozmělnění potravy a jejímu promíchání se slinami, poté potrava postupuje do žaludku, který již má pro trávení bílkovin velký význam, jeho žaludeční stěny vylučují kyselinu solnou a tím silně snižují kyselost žaludečního obsahu. Jen za těchto okolností může začít pracovat pepsin a štěpit dlouhý řetězec aminokyselin na kratší úseky. V tomto stavu postupuje natrávená bílkovina do tenkého střeva – dvanáctníku, kde ji „očekávají“ další enzymy vylučované slinivkou břišní ( pankreas ) – konkrétně se jedná o trypsin a chymotripsin. Zde již dochází ke konečnému štěpení na di- a tripeptidy ( propojení dvou až tří aminokyselin ), které již mohou procházet střevní stěnou a na samotné aminokyseliny. Chtěl bych upozornit na dva základní problémy, které mohou při trávení bílkovin vzniknout a to:
1) příliš vysoká jednorázová dávka – tuto dávku je nutno individuálně vyzkoušet (!), protože je u každého jiná, ale obecně platí, že by neměla překročit 40 gramů čisté bílkoviny. Překročením enzymatické kapacity si koledujeme minimálně o trávicí potíže ( nestrávené bílkoviny v tlustém střevě doslova hnijí – a vzniklé „mrtvolné“ jedy mohou působit na střevní stěnu karcinogenně!)). Řešení: snížit dávku nebo/ a použít trávicí enzymy ( pod dohledem lékaře ).
2) příliš vysoká hladina aminokyselin v krvi – organismus je všechny nedokáže využít pro proteosyntézu ( tvorbu bílkovin ), vznikne předávkováním bílkovin za situace, že organismus tyto bílkoviny stráví a vstřebá. Problém je v tom, že aminokyseliny si nedokáže tělo uskladnit jako cukry a tuky, proto se musí odbourat v játrech s konečným odpadovým produktem močovinou. Výsledek? Přetížení jater a ledvin.
Řešení: snížit jednorázovou dávku, použití anabolizujících preparátů např.( Tribulus, ZMA, )
Trávení a vstřebávání bílkovin je proces velmi složitý a přináší řadu úskalí, zvláště v kulturistice, kdy trávicí trakt se musí vypořádat s podstatně vyšším množstvím bílkovin než u „normálních“ lidí. Můžeme mu nějak pomoci? Ano, proteinovými produkty ve formě roztoku můžeme nahradit až polovinu přirozených zdrojů bílkovin ( maso, vejce, tvarohy, mléčné výrobky apod. ) a to je veliká „úleva“. Tím, se podstatně sníží objem tráveniny a často nežádoucí „příměs“ tuků a sacharidů. Firma NUTREND Vám nabízí celou škálu proteinových produktů, které představují více než plnohodnotnou náhražku přirozené stravy ať již se jedná přípravky „postavené“ výhradně na bázi syrovátkové bílkoviny jako jsou 100% Whey protein a. Trávicí trakt Vám za to bude „vděčný“.
Související články: