Syndrom přetrénování je strašákem profesionálních sportovců, ale může postihnout i každého z nás. Dokáže vyřadit z tréninkového procesu na dobu v horizontu týdnů i měsíců. Dochází k němu zpravidla při dlouhodobém překračování regenerační kapacity. Syndrom přetrénování přichází nenápadně a přináší velkou řadu negativních dopadů nejen na výkon, ale i na psychické a fyzické zdraví.
Trenér Jirka Vacek a výživový specialista Petr Havlíček na téma o syndromu přetrénování (OTS - overtraining syndrome) a jeho negativním dopadu na fyzické i psychické zdraví.
Zamezení syndromu přetrénování může být dosaženo několika způsoby. Klíčovým prvkem je poskytnutí tělu nezbytných podmínek pro regeneraci a správný růst. To zahrnuje:
Úplný odpočinek od tréninku nebo jeho výrazné omezení. Doba je individuální a závisí na druhu sportu a konkrétních okolnostech daného jedince. Obvykle se pohybuje mezi 5 až 12 týdny. Nicméně i dlouhodobá nečinnost může být pro sportovce problematická a paradoxně může vyvolat další stres. Z toho důvodu je ideálním přístupem aktivní odpočinek, který podporuje emocionální naplnění a radost. To jsou nenáročné fyzické aktivity jako lehké rekreační cvičení, jízda na kole, procházky nebo jóga. Klíčem je najít vyvážený přístup mezi odpočinkem a aktivitou, který podporuje regeneraci těla i mysli, a současně minimalizuje riziko dalšího přetrénování.
Mohlo by vás zajímat:
Recovery obsahuje funkční látky k nastartování anabolických procesů a podporu regenerace těla.
Pokud budete dbát na všechny aspekty růstu svalů, pravděpodobně zaznamenáte největší progres během prvního roku. Jak na to?
Sleduj nás i na sociálních sítích:
0:00 Úvod
0:30 Setkali jste se s klienty, kteří byli přetrénovaní?
2:25 Jak poznám, jestli jsem přetažený nebo trpím syndromem přetrénování?
3:30 Může syndromem přetrénování trpět i rekreační sportovec?
5:00 Jaké jsou příznaky syndromu přetrénování?
5:30 Jaký je rozdíl mezi syndromem přetrénování a syndromem vyhoření?
6:40 Při přetrénování dochází k úbytku aktivní hmoty a nárůstu tukové hmoty.
10:00 Není normálně padnout do postele a okamžitě usnout.
12:50 Prevence, aby nedošlo k přetrénování.
15:00 Je třeba zařadit suplementace?
16:10 Práce s hlavou je ohromně důležitá.
17:00 Káva a stimulanty, to je jen práce na dluh!
26:29 Jaká je ideální délka odpočinku? Co je třeba udělat, když jsem přetrénovaný?
30:00 Když se ze cvičení nestane povinnost, ale radost.
33:30 Trénuj chytře!