Dobře zvolené předtréninkové jídlo může posunout váš trénink dopředu, ať už je to síla, výdrž, délka tréninku či jeho intenzita a samozřejmě i načasování jídla před tréninkem hraje významnou roli.
Není zásadní, co sníte těsně před cvičením, ale jak se energeticky naplníte nějaký čas před tréninkem, abyste měli dostatek zásob glykogenu. Kvalitní hodinový trénink lze odjet i bez 100% naplněných glykogenových zásob. Nejdůležitější je stabilní glukóza v krvi, kterou si udržujete správným jídelníčkem v průběhu celého dne.
“Na klasický oběd těsně před cvičením raději zapomeňte.”
Minimálně dvě hodiny před tréninkem, bychom si měli dát poslední větší jídlo, kdy je tělo schopno ho zpracovat. Někomu vyhovují hodiny 3 někomu 5. Není nic jednoduššího než si to vyzkoušet a najít si tu svou cestu. Plnohodnotné jídlo těsně před tréninkem není dobrá volba. Tělo ho nedokáže tak rychle zpracovat, aby vám dodalo potřebnou energii k tréninku. Navíc vás bude s největší pravděpodobností tlačit žaludek a část energie, kterou byste mohli dát tréninku sebere trávení. Pokud cítíte, že máte hlad a potřebujete něco sníst, dejte si banán, energetickou či proteinovou tyčinku nebo dobře stravitelný protein.
“Pobyt jídla v žaludku prodlužuje vysoké množství přijatých tuků.”
Někomu vyhovuje někomu ne. Pokud máte kvalitní večeři, ranní trénink vám pravděpodobně nebude dělat problém. Záleží ale i na tom jaký máte spánek a jak dobře se vyspíte. Pokud se v noci budíte, nejen že máte větší energetickou spotřebu, ale i tělo hůře regeneruje. To by se mohlo negativně podepsat na ranním cvičení. Pokud chcete i tak jít trénovat, doporučili bychom alespoň malou svačinu v podobě banánu nebo proteinu.
Pokud cvičíte (platí i u tréninku nalačno) a cítíte, že vám dochází energie, sáhněte po rychlých sacharidech. Přestože máme většina z nás zásoby tuku na několik hodin výkonu, ve chvíli, kdy glykémie klesá rychle dolů a tělo cukr nemá, tak se zastaví a není schopné podat takový výkon. V tomto případě je ideální sáhnout po nějakém nápoji, díky kterému cukry rychle doplníte, protože tělo hned tuto energii využije.
Složení stravy se v předtréninkovém jídle pro hubnutí a nabírání svalů nijak zásadně neliší, to je o celkovém stravovacím plánu a množství kalorií. Na trénink je třeba mít kvalitní stravu, ať už shazujete či nabíráte svaly, abyste měli energii a nasazení do cvičení.
Ideální doba, kdy si dát preworkout je 30 - 45 minut před výkonem, aby se všechny složky dostaly do oběhu a ke svalům, kde odvádí svou práci. Pokud si nakopávač dáte těsně před tím, než jdete cvičit moc užitku neudělá, protože působit začíná až po nějaké době.
Shrnutí: Jídlo před cvičením by mělo být dobře stravitelné a bohaté zejména na snadno stravitelné bílkoviny a sacharidy. Neměly by v něm chybět ani tuky, s těmi ale opatrně, protože příliš tučné jídlo prodlužuje pobyt jídla v žaludku.
Mohlo by vás zajímat:
V dnešním článku se vám vysvětíme podle čeho si sestavit vlastní tréninkový plán tak, aby byl vhodný právě pro vás.
Trápí vás povolená klepající se vnitřní stehna? Zamakejte na nich. Máme pro vás super workout pro zeštíhléní a zpevnění vnitřní strany stehen. Tohle cvičení zvládnete i doma.
Sleduj nás i na sociálních sítích: