Vláknina jsou nestravitelné sacharidy je to část rostlinné potravy, která není rozložitelná trávicími enzymy a tudíž není energetickým substrátem – tělo nedokáže využít její energetickou hodnotu a pouze prochází trávicím traktem.
Optimální příjem vlákniny je 30-50 g ze den, pro zachování ochranného účinku na zdraví stačí denní příjem 30-35 g. Přesto mnoho lidí přijímá pouze 15 g bílkovin. A nezapomeňte dodržovat pitný režim, protože s příjmem vlákniny potřebuje i zvýšit přísun tekutin, protože by mohlo dojít k zácpě.
Zvýšený obsah vlákniny ve stravě, snižuje její celkový energetický obsah a zároveň rychleji a na delší dobu navozuje pocit sytosti. Vláknina zpomaluje a snižuje vstřebávání cukrů a lipidů, také snižuje cholesterol, zpomaluje a snižuje nárůst hladiny glukózy v krvi po jídle a tím i hladiny inzulínu.
Nedostatek vlákniny v potravě zmenšuje obsah stolice až o polovinu. Díky tomu se v tlustém střevě zpětně vstřebá více vody z tráveniny a vzniká tuhá stolice, která vyžaduje zvětšení vnitřního střevního tlaku k posuvu a vede k nutnosti výrazně zvýšit zapojení břišního lisu. Tuhé částice vznikající při zácpě podporují také častější vznik zánětu slepého střeva nebo hemoroidy. Nestrávená vláknina v tlustém střevě zadržuje více vody, tím se změkčuje a zvětšuje střevní obsah, který dráždí střevní stěnu, zvyšuje její pohyby (peristaltiku), a tím zabraňuje zácpě.
Fiber Mix je veganský nápoj, který je bohatý na vlákninu. Fiber Mix se skládá z 5 různých druhů vlákniny. Tento nápoj obsahuje pouze známé zdroje vlákniny, jako je šupka psylia nebo glukomannan, známý také jako extrakt z konjacu.
Čekankový sirup se vyrábí z kořene čekanky. Z této zajímavé suroviny se získává rozpustná vláknina inulin. Sirup je bezlepkový a díky vysokému obsahu vlákniny je zcela jedinečným sladidlem. Dá se používat přímo ke slazení pokrmů a nápojů (výborný je do čaje a kávy) nebo jej můžete využít jako zdravější náhradu cukru při pečení. Vynikající je na doslazení snídaňové kaše nebo na přelití palačinek či lívanců.
Mohlo by vás zajímat:
Lepek, stejně jako laktóza či palmový olej, je strašák dnešní doby. Mnoho lidí jej dobrovolně vyřazuje ze svého jídelníčku. Má to ovšem nějaký opodstatněný důvod? Měli bychom se lepku opravdu bát a vyhýbat se mu?
Laktóza je společně s lepkem a palmovým olejem nejdémonizovanější produkt. Říká se, že mléčné produkty zahleňují, odvápňují a způsobují hormonální nerovnováhu. Je tomu opravdu tak? Jaký je vliv mléka na naše zdraví?