Adaptogeny pomáhají organismu přizpůsobovat se a vyrovnávat se s fyzickými, chemickými i biologickými stresory a pomáhají snižovat potřebu těla produkovat stresové hormony v reakci na stres.
Výživový specialista Petr Havlíček říká: “Cílem adaptogenů je zmírnit stres, srovnat organismus, dodat větší množství energie, ale zároveň zklidnit a zlepšit spánek.”
Adaptogeny prokazatelně a znatelně zvyšují nejen mentální, ale především fyzickou výkonnost, aniž by organismus vyčerpávaly, což je pro sportovce klíčové. Adaptogeny mají pozitivní vliv na zvýšení síly, výdrže a vytrvalosti. Například ženšen má potenciál zvyšovat aerobní kapacitu a zlepšovat regeneraci a Rhodiola má pozitivní vliv na lepší vytrvalost a psychickou výkonnost. Zároveň adaptogeny pozitivně ovlivňují regeneraci a odpočinek.
Chronický stres vyčerpává organismus v důsledku neustálého uvolňování stresových hormonů. Adaptogeny pomáhají zmírňovat stres tím, že regulují a kontrolují množství uvolňovaných stresových hormonů během stresových reakcí.
Pečlivě vybraná kombinace nejlepších adaptogenů v nejlepší kvalitě. Přírodní adaptogen mix spojuje šest osvědčených adaptogenů tak, aby synergicky pokryl více funkcí a maximalizoval své účinky pro dosažení širšího spektra přínosů.
1. Věnujte pozornost svým emocím a potřebám. Seberozvoj a sebepéče jsou nedílnou součástí dosažení duševní pohody.
2. Pravidelný pohyb a fyzická aktivita mají pozitivní vliv na duševní zdraví, protože uvolňují endorfiny a snižují tak úroveň stresu.
3. Kvalitní a vyvážená strava pozitivně ovlivňují “tělo i ducha”.
4. Sociální interakce a podpora od blízkých lidí jsou klíčové pro emocionální pohodu. Meditace a relaxační techniky jsou další účinné nástroje pro zklidnění mysli a dosažení duševní rovnováhy.
5. Kvalitní spánek je klíčovým faktorem pro optimální fyzický i duševní výkon. Udělejte maximum pro dostatečně dlouhý a kvalitní spánek.
6. Zařaďte adaptogeny. Jsou to přírodní látky, které prokazatelně působí pozitivně na duševní pohodu, pomáhají zvládat stres a obnovovat energii.
Je doporučeno užívat je pravidelně v jedné či dvou dávkách, ideálně během snídaně a případně při odpolední svačině. Adaptogeny se obecně nedoporučují užívat před spaním. Efekt adaptogenů se neprojevuje hned, nelze počítat s tím, že po první dávce ucítíte výsledky, adaptogeny se musí užívat dlouhodobě, několik týdnů i měsíců.
Adaptogeny představují pro sportovce významný nástroj pro podporu nejen mentální, ale i fyzické výkonnosti, a to bez vyčerpání organismu. Jejich schopnost nastolit rovnováhu v těle ocení každý jedinec, bez ohledu na to jestli sportuje nebo ne. Při pravidelném užívání mohou adaptogeny poskytnout optimální podporu pro celkové duševní a fyzické zdraví.
Mohlo by vás zajímat:
Máte dobře nastavený jídelníček, doplňujete základní mikronutrienty (vitamíny a minerály), ať už stravou nebo v doplňcích stravy a do tréninku dáváte maximum? Existuje ještě několik doplňků stravy, kterými můžete podpořit výkon a tak své výsledky zlepšit a urychlit.
Myslíte si, že trénink mužů a žen se liší a proto by neměli cvičit společně? Omyl! Trenér Jirka Vacek připravil split, který si mohou zacvičit páry, manželé, partneři a nebo kamarád s kamarádkou.