Dřep je bezpochyby naprostým králem silových cviků a i když se mu nedostává takové popularity, jakou by si zasloužil, značné množství mladších kluků v posilovně chce právě na dřep zvedat co možná nejvíce. V dnešním článku bychom se proto měli podívat na faktory, které co možná nejvíce ovlivňují vaše výkony, odhalit nejčastější chyby a doporučit pár konkrétních cviků, které byste do tréninku pro lepší dřep měli zařadit.
Mobilita je v dnešní době extrémně opomíjená součást tréninku každého sportovce a právě u dřepu se opomíjená mobilita velmi často projevuje. Při dřepu hraje svou roli naprosto každé část těla a obrovskou bariéru představuje i taková drobnost, jakou je mobilita kotníku. Dnešní doba je bohužel taková, že spousta lidí musí kvůli práci trávit většinu času sezením a jejich mobilita tak zákonitě není příliš dobrá, proto rozhodně doporučuji se protahovat ráno, večer a ideálně i v průběhu dne, pokud budete mít čas. Bohatě postačí i pětiminutové cvičení.
Pokud máte s mobilitou nějaké dlouhodobější problémy a při dřepu se různě hrbíte, určitě doporučujeme kouknout na video od Jonáše Petříka, ve kterém rozebírá protahovací cviky před tréninkem.
V případě, že vaše výkony neustále stagnují, je nutné analyzovat, kde se problém nachází a co je potřeba udělat pro jeho napravení. Mezi nejčastější chyby patří:
Snažte se tedy přijít například pomocí videozáznamů svých dřepů na to, kde přesně je problém a poté se zkuste zamyslet nad možným řešením. Velmi často je nutné také obměnit trénink a používat diametrálně odlišné cviky zaměřující se na vaše slabší partie. Jak správně udělat dřep je nastíněno také ve videu s Jirkou Vackem a Kubou.
Aby vám dnešní článek rovnou poskytl inspiraci, jak trénink můžete změnit, vybrali jsme pro vás hned několik cviků, které doporučujeme v tréninku provádět a které zároveň nejsou v posilovnách příliš často k vidění.
Z mého pohledu jsou Good Morning jedním z nejefektivnějších cviků na procvičení hamstringů, gluteálů a vzpřimovačů páteře. Zároveň vám Good Morning mohou pomoci zlepšit i samotné technické provedení dřepu a ulevit bolesti spodních zad. Při provádění je důležité se nesnažit o zvedání co nejtěžších vah, ale o co nejpreciznější techniku provedení.
Hip Thrust v dnešní době získává poměrně velkou popularitu, avšak primárně ho v posilovnách vyhledávají holky. Je to trochu škoda, protože tento cvik je jedním z nejlepších cviků posilujících gluteály (hýžďové svaly), jež představují největší a potenciálně nejsilnější sval našeho těla. Při dřepu jsou silné hýždě potřeba a ví to i spousta zahraničních powerlifterů, kteří si bez hip thrustů nedokáží svůj trénink vůbec představit.
Pokud při legpressu použijete pouze jednu nohu, zvednete sice menší zátěž, ale o to lépe se zaměříte na procvičení hýžďových svalů a hamstringů. Právě unilaterální cviky mají větší význam a obzvláště legpress, který svým pohybem vlastně kopíruje dřep, jen s tím rozdílem, že eliminujete zapojení zádových svalů, je králem všech doplňkových cviků, které v tréninku můžete provádět.
Pokud chcete zlepšit své dřepy, rozhodně přijde vhod provádět je spolu s nějakými modifikacemi, které většinou některé svalové skupiny zatíží více, jiné méně, ale vesměs zacílí přesně na to, co u dřepu potřebujete. Doporučujeme pauzované dřepy, čelní dřepy, dřepy s osou nad hlavou i zercher dřepy, jejichž popularita je sice minimální, ale opodstatnění rozhodně mají.
A pokud máte jisté pochybnosti o své technice dřepu, určitě se podívejte na video s Jirkou Kočvarou, ve kterém je vysvětleno jak správně dřepovat, nejčastější chyby a typy dřepů.
Také v případě dřepů je nutné zmínit mrtvé tahy. Tyto dva cviky totiž působí synergicky, mrtvý tah skvěle zvyšuje sílu hamstringů a gluteálů, což je pro těžké dřepy zcela stěžejní. Rovněž velmi efektivně zatížíte zádové svaly, což se následně může projevit lepší technikou dřepu - pokud mrtvý tah samozřejmě provádíte také technicky správně.
Nová maximálka není otázka pár dnů, obzvlášť u sportovců, kteří už cvičí několik let. Základ je správné rozvržení tréninku, procvičujte nohy dvakrát týdně, jednou se můžete zaměřit na dynamické dřepy, podruhé na těžké dřepy s menším počtem opakování. Maximální výkony ale testujte nejčastěji jednou za měsíc a půl. Pokud byste to zkoušeli častěji, hrozí přetížení nervové soustavy, s tím spojené přetrénování a mnohem větší riziko zranění. Nikam tedy nespěchejte, posilování přeci jen není sprint, ale maraton.
Nejdůležitější je přemýšlet nad faktory, které brání vašemu zlepšení a na těch pracovat. Zaměřte se na správnou techniku, procvičujte mobilitu i v období mimo trénink a modifikujte svůj trénink tak, aby si na něj tělo nezvyklo. Jedině tak totiž bude možné se neustále posouvat dopředu. Můžete použít například i cviky z našeho dnešního článku, ale vaší fantazii a vašemu výběru se meze nekladou. Důležité je zachovat klidnou hlavu, na tréninku poctivě pracovat a nikam nespěchat, protože zlepšení maximálních výkonů může trvat i měsíce. Rozhodně ale stojí za to.
Zdroj: Miroslav Dvořák
Mohlo by vás zajímat:
Benchpress je zásadní cvik, o jehož zlepšení usiluje téměř každý návštěvník posilovny. Zpočátku jde progres dobře, ale pokud máte již nějaký čas odcvičený, dost možná jste začali stagnovat. Podívejme se na cviky a rady, díky kterým vybudujete mohutné prsní svaly a benchpress, jaký budou ostatní obdivovat.
Častý kámen úrazu na mnoha komplexních cvicích představuje předloktí a síla úchopu. Jaké cviky k posílení úchopu provádět a jaké vybavení se opravdu vyplatí?