Nerad říkám o hořčíku, že je nejdůležitějším minerálem, jelikož to budí dojem, že jiný prvek v lidském těle tak důležitý není - což není pravda. Dlouhodobě bychom neměli v lidském těle postrádat žádný minerál.
Hořčík však patří k těm nejdůležitějším zejména proto, že se podílí jako faktor na stovkách enzymatických reakcí a také proto, že ho má většina populace nedostatek. Nároky na tento minerál se zvyšují spousty faktory. Životní prostředí, fyzické a psychické vytížení, stres, různé nemoci, třeba i hlasitá hudba a mnoho dalšího. V dnešní době už vám řekne každý sportovec, že bere hořčík. Pokud ne, stejně časem začne (možná po tomto článku).
Proč užívat hořčík? Kvůli křečím? Jistě, to ví skoro každý, že nedotatek hořčíku způsobuje křeče. Také díky křečím většinou začneme hořčík doplňovat, jelikož jsou nepříjemné a dají nám jasně najevo, že je něco špatně. Nedostatek hořčíku má však spoustu dalších projevů, o kterých ani většina z vás neví.
Na hořčíku jsou totiž závislé svalové kontrakce a relaxace, neurologické funkce, metabolismus ATP, tvorba kostí a mnoho dalšího. Z toho plyne, že dalšími projevy mohou být třeba psychická nepohoda, bolesti hlavy, brnění končetin, srdeční arytmie, nespavost,…
Obecně je stanovený denní doporučený příjem na 375 mg elementárního hořčíku (pozor, nezaměňovat s celkovým obsahem hořčíku). Pro ženy se udává méně, pro muže naopak více. Jako obecné doporučení nám tohle stačí. Spousta aktivních jedinců nebo jiných osob vystavujících se faktorům, které zvyšují nároky na hořčík, bude potřeba tohoto minerálu přijmout mnohem více, stejně tak tomu často bývá u těhotných žen, kdy se jejich potřeba hořčíku zvýší. Denní příjem je tedy hodně individuální.
Hořčík je součástí mnoha potravin. Jsou to maso, listová zelenina, luštěniny a obiloviny, mléčné výrobky i některé minerální vody přirozeně obsahují vyšší množství hořčíku. Každopádně málo kdy přijmeme skutečně dostatečné množství. Záleží, co máme za jedince, jaký je jeho jídelníček, kvalita potravin, atd. Jelikož si čtete článek na fitness stránce, předpokládám, že jste nějakým způsobem aktivní a tudíž vám rovnou říkám, že uděláte nejlépe, když budete hořčík doplňovat formou suplementů.
Vybírejte formy, které tělo vstřebává ve vysokém množství. Nejlépe vstřebatelné jsou chelátové vazby a dobře vstřebatelné i organické formy. Nepořizujte anorganické formy hořčíku, protože jsou pro tělo minimálně využitelné a mohou vyvolávat obtíže.
Všechno to jsou anorganické formy, které nepoužívejte pro doplňování hořčíků. V jiných zemích se používají pro nějaké vedlejší problémy (zácpa, pálení žáhy, špatné trávení,…)
Tyto formy mají navíc určité specifické účinky. Všechny tyto formy bych doporučil užívat s B-komplexem, který využití hořčíku podporuje.
Obecně nejlépe v pozdních hodinách večer nebo brzy ráno. Záleží to na formě hořčíku, takže si to více rozebereme u jednotlivých ukázek.
Jak dávkovat vitamíny a minerály. Které na lačno a které s jídle se dozvíte v tomto videu.
Mohlo by Vás zajímat:
Trenér Jirka Vacek vám ukáže nejlepší fitness doplňky stravy pro sportovce, ale i nesportující část populace. Jedná se o deficitní vitamíny a minerály, které v našem těle chybí. Jak se projevuje jejich nedostatek?
Protein je jedním z nejpoužívanějším doplňkem ve výživě vůbec. Který je pro ženy nejlepší?