Pokud se již tedy nějaký čas pohybujete ve fitku, jistě máte zkušenosti s různými tréninkovými metodami i intenzifikačními technikami, přesto ale existují možnosti, jakými opět trénink dotáhnout na nový level. A ty si představíme v dnešním článku.
Pokud už nějaký ten rok cvičíte, pravděpodobně jste se nedokázali vyhnout stagnaci. A ta lze porazit jen neustálou modifikací tréninku. Z mých zkušeností považuji za nejlepší 3 metody popsané níže, ale je nutné si uvědomit, že je důležité mít nějaký čas odcvičený a vědět, jak vaše tělo reaguje v konkrétních situacích. Při nesprávné aplikaci těchto metodik do tréninku totiž nadělají více škody než užitku, a proto je doporučuji opravdu primárně pokročilým sportovcům.
Negativní opakování jsou krásný příklad něčeho, co mělo neodmyslitelné místo v old-schoolové kulturistice, ale postupně se na to zapomnělo. Princip je v podstatě velmi jednoduchý a vychází z předpokladu, že jakmile se zaměříte jen na jednu fázi cviku, budete schopni zvednout mnohem větší hmotnost. Negativní fázi (tedy tu, při níž překonáváte odpor gravitační síly) zvládnete sami a kontrolovaně, s druhou fází (tedy vrácením činky do původního stavu) by vám měl pomoci zkušený sparing. Tuto metodiku ale doporučuji po důkladném rozehřátí a několika kompletních sérií původního cviku.
Zajímá vás, jak zefektivnit růst svalové hmoty? Na to jsme se zaměřili v podcastu s Jirkou Vackem a Petrem Havlíčkem.
Propojení mysli a svalu je něco, na co byste se měli zaměřit od samotného začátku cvičení, ale pokročilí cvičenci se vyznačují tím, že svoje tělo logicky znají lépe a dokáží z toho tedy více profitovat. Snažte se u každého cviku, který budete v tréninku provádět, vnímat i zdánlivě nepodstatné detaily - zajímejte se o to, co se stane při odlišném postavení loktů vůči tělu nebo třeba různém vytočení špiček u tréninku nohou. Díky tomu po čase sami přijdete na to, jak vám vlastně vyhovuje jednotlivé cviky provádět a jejich efektivnější procvičení povede k lepším výsledkům. Skvělým příkladem člověka, který propojení mysli a svalu ovládl, je Jirka Vacek, kterého jistě znáte z našich tréninkových videí.
Recovery obsahuje funkční látky k nastartování anabolických procesů a podporu regenerace těla.
Vynucená opakování představují pro značnou část sportovců vítanou změnu v tréninku, která logicky vede k růstu. Princip je v zásadě podobný jako u negativních opakování, ale s tím rozdílem, že s dopomocí partnera provádíte cviky v plném rozsahu. Skvělým příkladem jsou tlaky s jednoručními činkami. Mnoho sportovců absolvuje 10-12 opakování v sérii. Místo aby po posledním opakování ale činky jako obvykle odložili, přichází na řadu jejich tréninkový partner, který tlačením do loktů s činkami pomůže a pár kilo zvedne za vás. Vy ale budete muset jít za hranici bolesti.
Pojďme se tedy opět podívat na konkrétní tréninky. Každý cvik by měl mít 4 - 5 sérií. Série by měly být 2 - 3 rozcičovací a 2 pracovní. Počet opakování v sérii je 8 - 12 a pauza 30 - 60 sekund. Mezi rozcvičovacími sériemi není třeba tak dlouhé pauzy, jako u pracovních sérií, kdy cvičíte na maximum.
Inspirujte se také na našem Youtube kanále, na kterém najdete sérii cvičících videí pro pokročilé s Jirkou Vackem. Zkuste například trénink ramen a bicepsu:
Trénink pokročilého sportovce vychází z jeho zkušeností a dosavadního poznání. Pokud máte zkušenosti s nějakou konkrétní metodikou, určitě se jí držte a jen občas ji modifikujte. Jestli ale nemáte svoji osvědčenou teorii, poznávejte svoje tělo dál, zkuste klást důraz na propojení mysli a svalu a snažte se svaly šokovat negativními opakováními. Vyzkoušet můžete například náš ukázkový trénink, případně si ho zkuste modifikovat dle svých představ.
Mohlo by vás zajímat
Pokud budete dbát na všechny aspekty růstu svalů, pravděpodobně zaznamenáte největší progres během prvního roku. Jak na to?
Přehled všech cviků na prsa na jednom místě včetně popisku a obrázků Najdete zde i instruktážní videa.