Chladné dny přibývají, sluníčko ubírá na intenzitě a my čím dál tím více tíhneme k pobytu doma či kanceláři. Zdá se vám, jako by končícím létem slábla i vaše energie, jste častěji unavení a bez nálady? Možná za to může nedostatek sluníčka a s tím související nedostatek vitaminu D3.
V poslední době je Vitamin D široce diskutován, převážně v souvislosti právě s jeho nedostatkem v populaci. Většina z nás ví, že „déčko“ získáváme ze slunce a tušíme, že je důležitým vitaminem pro náš organismus. Jakým způsobem a proč bychom tedy měli předcházet jeho nedostatku?
Vitamin D není pouze jeden, tento název zahrnuje celý komplex vitaminů rozpustných v tucích, označovaný jako kalciferoly, které hrají zásadní roli ve správném fungování našeho organismu. Pro člověka jsou zásadní dvě formy, a to vitamin D3 (cholekalciferol) a vitamin D2 (ergokalciferol).
Hlavním zdrojem vitamínu D3 je sluneční záření. Působením ultrafialového záření B (UVB) ze slunečních paprsků se ve spodní vrstvě naší pokožky tvoří pomocí chemické reakce vitamin D3. K tvorbě vitaminu D je však zapotřebí určitá vlnová délka UV záření, která je v našich oblastech dostupná pouze od dubna do října, mezi 10 a 15 hodinou. To nám signalizuje, že v podzimních a zimních měsících, máme syntézy vitaminu D ze slunečních paprsků nedostatečné množství. Dále čerpání vitaminu D ze slunečního záření ovlivňuje několik faktorů – intenzita UV záření, délka slunění, zeměpisná šířka, pigmentace kůže, stáří, znečištěné ovzduší, oblačnost, velikost odhalené plochy těla při opalování a míra ochrany proti slunci.
Dlouhý pobyt na přímém slunci nese ale prokazatelně i zdravotní rizika, konkrétně rakovinu kůže. Jenže jakákoliv ochrana v podobě různých opalovacích krémů s UV faktorem, snižuje tvoření vitaminu D. Například ochranné prostředky mající sluneční protekční faktor 8, snižují průnik UV záření až o 95 %. Nicméně pro dostatečnou syntézu vitaminu D stačí pobyt na slunci 20-30 min (v závislosti na typu pokožky). Za těchto pár minut na slunci dokáže pokožka vyprodukovat 10 000-50 000 IU vitamínu D, což představuje více než sto násobnou doporučenou denní dávku. Naše tělo si však přebytek vitaminu D vytvořený ze slunce dokáže v organismu uložit na „horší časy“. Tuto schopnost však nemá při přijmu vitaminu D z potravy nebo suplementace, kde hrozí případné předávkování tohoto vitaminu.
Celkový příjem vitaminu D získáváme cca 90 % ze slunečného záření, zatímco zbylých 10 % ze stravy.
Vitamin D3, stejně tak i vitamin D2 přijímáme v menší míře i v naší stravě. Jakou formu déčka přijmeme závisí na zdroji potravy. Z živočišných produktů přijímáme výhradně vitamin D3, zatímco z rostlinných zdrojů převážně vitamin D2. Některé potraviny obsahují vitamin D přirozeně, jedná se zejména o tučné ryby, rybí olej, játra nebo vaječný žloutek, zatímco některé potraviny jsou o vitamin D uměle obohacené (tzv. fortifikované potraviny, setkáme se s tím převážně v USA, v ČR se jedná hlavně o mléčnou výživu pro kojence a batolata).
Po syntéze ze slunečního záření, tak z příjmu potravy je však forma vitaminu D stále pro organismus nevyužitelná a na aktivní formu (kalcitriol) se přemění až pomocí dalším dvou kroků nejprve metabolismem v játrech a poté v ledvinách. Proto je pro správné využití vitaminu D zapotřebí i správná funkce těchto orgánů.
✅ Sluneční záření
✅ Tučné ryby, rybí olej
✅ Játra
✅ Vaječný žloutek
✅ Mléko
✅ Suplementace
Dětem se od 2 týdnů věku doporučuje podávat vitamin D ve formě kapek (nejčastěji Vigantol) pro správný vývoj kostí a zubů, a hlavně z preventivních důvodů proti rachitidě (křivici), jež byla dříve u dětí celkem častá. Důležitost vitaminu D zůstává ale po celý život. Odhaduje se, že v našem organismu má více než 200 různých funkcí. Vitamin D hraje zásadní roli v metabolismu minerálních látek, převážně vápníku a fosforu. Spolu s parathormonem udržuje hladinu vápníku v krvi a zároveň pomáhá vstřebávat vápník do kostí. Důležitá souhra vápníku a vitaminu D je pak důležitá z hlediska prevence osteoporózy neboli řídnutí kostí. U starších lidí může zlepšit zdraví muskuloskeletálního systému a zároveň snížit míru zlomenin a rizika pádů.
✅ Vitamin D přispívá k normálnímu vstřebávání/využití vápníku a fosforu
✅ Vitamin D přispívá k normální hladině vápníku v krvi
✅ Vitamin D přispívá k udržení normálního stavu kostí
✅ Vitamin D přispívá k udržení normální činnosti svalů
✅ Vitamin D přispívá k udržení normálního stavu zubů
✅ Vitamin D přispívá k normální funkci imunitního systému
✅ Vitamin D se podílí na procesu dělení buněk
Mnoho studií však zkoumá i další vlivy vitaminu D na lidský organismus. Ukazuje se, že nedostatek vitaminu D může mít vliv na řadu civilizačních chorob jako jsou některé nádory, cukrovka, obezita, onemocnění srdce a cév, psychická a psychiatrická onemocnění nebo i neurologická onemocnění. V poslední době se rovněž nedostatek vitaminu D často spojuje s narušením imunity a větší náchylnosti k virovým onemocněním.
Vitamin D3 je nezbytný pro zdraví našich kostí, podporu imunitního systému a je důležitý pro správné vstřebávání vápníku v těle. Tato silná receptura dodává 5 000 IU vitamínu D3 v každé kapsli.
Nejsilnější koncentrace D3 - 5000 IU v tobolce. Vitamín je navíc bohacen o olivový olej pro lepší využití D3. Balení obsahuje 180 tobolek, které vystačí na 180 dávek.
Vysoká kvalita, původ a čistotu použitých složek + minimum balastních aditiv. Hlavní filozofií všech produktů Reflex Nutrition je maximální kvalita a čistota použitých surovin s minimem balastních aditiv. Proto je také použita výhradně forma kapslí.
Podle nejnovějších poznatků se doporučuje mít hladinu vitaminu D v séru v rozmezí 100-125 nmol/l. Většině obyvatel České republiky, jsou ale naměřeny mnohem nižší hodnoty, dokonce i pod dolní optimální hranici, což je 50 nmol/l. Svoji hladinu vitaminu D v séru (25(OH)D) si můžete nechat zjistit na vyžádání u svého praktického lékaře nebo v odběrových laboratoří.
Hladina vitamínu D (v séru) | Zdravotní status | |
Vysoká | nad 125 nmol/l (>50 ng/ml) | souvisí s potencionálními nežádoucími účinky, zejména při hodnotách > 150 nmol/l |
Optimální | 50 - 125 nmol/l (20-50 ng/ml) | obecně považováno za dostatečné pro kosti a celkové zdraví jedince |
Nizká | 30 - 50 nmol/l (12-20 ng/ml) | obecně považováno za nedostatečné pro kosti a celkové zdraví jedince |
Nedostatečná | méně než 30 nmol/l (< 12 ng/ml) |
nedostatek vitamínu D, který může vést ke křivici u kojenců a dětí a k osteomalácii u dospělých |
Tabulka nám dává přibližný přehled o optimální sérové koncentraci vitaminu D. Nicméně tyto údaje se mohou v rámci populací i podle fáze života lišit.
Obecné doporučení není úplně jednoduché globálně stanovit. Velmi záleží na expozici slunečního záření a v pásmu ve kterém žijeme. Co však lze s jistotou říct, že potřeba vitaminu D stoupá s věkem a při nedostatečném působení slunečních paprsků je potřeba zvýšit příjem vitaminu D jak z potravy, tak popřípadě sáhnout po suplementaci.
✅ Děti do jednoho roku ▷ 400 IU (10 µg)
✅ Děti do 13 let ▷ 600 IU (15 µg)
✅ Adolescenti 14-17 let ▷ 600 IU (15 µg)
✅ Dospělí 19-70 let ▷ 600 IU (15 µg)
✅ Senioři ▷ 800 IU (25 µg)
✅ Těhotné a kojící ženy ▷ 600 IU (15 µg)
IU = mezinárodní jednotky, µg = mikrogramy (1 µg = 40 IU)
V tabulce můžete vidět obecné doporučení pro adekvátní denní příjem vitaminu D. Nově se ale ukazuje, že pro dospělého zdravého člověka, je k dosažení optimální hladiny vitaminu D potřeba přijmout kolem 1000-2000 IU (25–50 μg) vitaminu D denně. V porovnání s obecným (dřívějším) doporučením, je to až dvojnásobně více. Potřeba se také zvyšuje u seniorů, kdy je příjem vitaminu D ze slunce velmi omezen, zatímco jeho dostatečné množství v organismu je velmi potřebné pro zdraví kostí.
Jak už víme, vitamin D získáváme kromě slunka i ze stravy. Může nám ale strava pokrýt 100 % doporučené denní dávky vitaminu D? Bohaté na vitamin D jsou zejména ryby jako je losos, tuňák nebo sardinky, dále pak tresčí játra, rybí tuk a vaječný žloutek. Nalijte si však čistého víno, kolikrát do týdne se tyto potraviny u vás v jídelníčku vyskytují nebo zda jich konzumujeme v takovém množství, aby pokryla doporučenou denní potřebu vitaminu D. Pokud se ještě jedná o období, kdy sluneční paprsky nemají takovou sílu, či na slunku moc nepobýváte, je více než pravděpodobné, že máte nedostatek vitaminu D a je třeba zvážit jeho suplementaci.
Při suplementaci bychom měli dát přednost formě vitaminu D3, jelikož při srovnání s vitaminem D2 bylo zjištěno, že vitamin D3 je mnohonásobně účinnější a efektivnější než forma vitaminu D2.
Jak už bylo zmíněno na začátku, jedná se o vitamín rozpustný v tucích, proto se nejlépe vstřebává s jídlem obsahující tuk. Je také důležité zmínit, že na činnost vitamínu D ihned naváže činnost vitaminu K. Tedy „déčko“ pomáhá vstřebat vápník ze střeva do krve a „káčko“ přenese vápník z krve do kostí. Proto je velmi výhodné, aby se tyto dva vitaminy konzumovaly společně.
Mohlo by vás zajímat:
Silový trénink, nebo kardio? Při hubnutí většina z nás preferuje kardio před tvrdším tréninkem, je to tak správně? Jaké má silový trénink benefity, které kardio nenabízí?
Jen těžko byste hledali kontroverznější složku potravy než umělá sladidla. A není se čemu divit, protože jejich vlastnosti jsou velmi dobré a obsahují mnohem méně kalorií, nebo žádné. Neměli bychom se ale umělých sladidel bát? Mají nějaká negativa přímo ohrožující naše zdraví?
Sleduj nás i na sociálních sítích: